Alüminyum uzun ömürlüdür; Her iklim koşulunda doğa şartlarına en dayanıklı malzeme alüminyumdur. Ağaçtan 43, PVC’den 23 kat daha sağlamdır. Alüminyum;rutubet tutmaz, şişmez, bozulmaz, çekmez, çatlamaz. Ultraviyole ışınnlarına karşı koruyucu tedbirler gerektirmez, bakımı kolaydır hafiftir. Çeşitli alaşımlarla demir ve çelik kadar sağlam ve dayanıklı hale getirilebilen alüminyum, bu metallerin üçte biri ağırlığındadır.

Son derece fonksiyonel bir malzeme oluşu sınırsız sayı ve şekilde üretilmesini sağlar. Tasarım esnekliği sonsuzdur, dekoratiftir, kolay taşınabilir, her şekle girebilir, hayatın her alanında kullanılır. Tüm malzemelerle rekabet edebilecek güç ve sertlikte üretilebilir. Alüminyum üretimden tüketime çevrecidir; geri dönüşümlüdür, sağliklidir, doğaya ve ekonomiye katki sağlar. Alüminyum her zevke hitap eder ve istenilen her renge boyanabilir.

Boya alüminyumun koruyucu direncini ve dayanıklılığını artırır. Alüminyumun kullanımı 1975 yılından bu yılına Avrupa’da kişi başına %85, Japonya’da %153 oranında artmıştır. Taşıt araçlarından uzay mekiğine ambalajdan inşaata, trenden uçağa, karoseriden dekorasyona, iletişimden ısı yalıtımına ve daha bir çok alanda alüminyum kullanılmaktadır. Çeşitli alüminyum doğrama işleri arasında alüminyum doğramanın avantaj ve dezavantajları, Alüminyum dograma vitrinleri. panjur asma tavan ve cephe giydirme, pencereler Kapılar küpeşte otomatik kapılar ısı yalıtımlı doğramalar sürgülü kapılar kepenkler mağaza vitrin alüminyum yapımında kullanılan alüminyum doğrama profilleri özeldirler.